Polévka se zajímavou chutí, rychlou přípravou a obsahem nahradila hlavní chod 🙂
Co je tofu a proč je aktuálně velmi oblíbené především u vegetariánů a veganů? Jaké druhy tofu můžeme v obchodech najít, jak si ho vyrobit doma, a především jak ho chutně, ale i esteticky upravit a vytvořit z něj výborné jídlo?
V tomto článku najdete odpovědi na tyto otázky a k tomu také tipy a inspiraci na skvělé recepty s tofu z asijské i české kuchyně.
Tofu je jídlo, které se vyrábí srážením sójového mléka a následným lisováním vzniklé hmoty různé konzistence. Nyní se využívá nejčastěji jako náhražka masa a zpracovává se na různé způsoby. Tipy na recepty najdete na konci článku.
Ačkoliv je tofu ryze přírodní produkt, je potřeba dodat, že bílkoviny, které jsou v něm obsaženy, nejsou tak kvalitní, jako ty vaječné. Sójová bílkovina postrádá sirné aminokyseliny, které jsou obsaženy ve vejcích. Proto nemůžeme říct, že bílkoviny obsažené v tofu plnohodnotně nahradí bílkoviny z vajec.
Tofu pochází z Číny, kde se konzumuje již více než 2000 let. Jeho vznik není zcela jasný a existují 3 teorie původu tofu, ovšem ani jedna není zcela podložena věrohodnými důkazy.
Tofu se vyrábí ze sójových bobů či sójového mléka. Pro domácí výrobu budete potřebovat sójové mléko, srážedlo např. nigari, potravinářskou sádru nebo šťávu z citronu.
Nejprve necháte povařit sójové mléko cca 5 min. Mezitím si rozmícháte srážedlo v teplé vodě a směs vlijete do sójového mléka. Promícháte a necháte odstát půl hodiny až bude sýr vysrážen. Vysrážený sýr vyskládáte do nádoby vystlané sýrařským plátnem a vymačkáte z něj zbytek vody. Poté na 30 min zatížíte, necháte stát a tofu je hotové.
Tofu v obchodech se prodává s různými příchutěmi – uzené, s bylinkami, natural atd. Dělíme ho na tvrdé a měkké tofu.
Připravili jsme pro vás skvělé recepty, kde hlavní ingrediencí je tofu. Vyberte si polévku, salát, hlavní chod nebo dezert.
Začneme asijskou kuchyní a receptem na thajskou zeleninovou polévku s tofu. Díky tomuto receptu si připravíme sami doma a za pár minut skvělou thajskou polévku a nemusíme chodit do drahých restaurací. Příprava polévky je jednoduchá a celková doba vaření trvá pouhých 30 min.
Polévka se zajímavou chutí, rychlou přípravou a obsahem nahradila hlavní chod 🙂
A u asijské kuchyně ještě chvilku zůstaneme a jako hlavní chod připravíme červené thajské curry s tofu. Pro přípravu curry je potřeba thajská bazalka, která není běžně k dostání v obchodech s kořením. V případě, že máte ve svém městě asijskou prodejnu, zajděte tam, nebo je možné ji nahradit např. koriandrem.
Curry podle tohoto receptu je jednoduché na přípravu, rychle hotové a z běžně dostupných surovin, které s výjimkou thajské bazalky koupíte v každém supermarketu. Thajská bazalka se běžně používá v thajské nebo vietnamské kuchyni. Seženete ji většinou pouze v asijských obchodech. Recept na tom však nestojí, pokud ji nemáte, použijte třeba koriandr. Pokud nejste vegan, přidejte také trochu rybí omáčky. Pokud veganem jste, rybí omáčku vynechejte, ale přidejte o něco více sojové.…
Curry je na vás moc syté? V tomto případě doporučujeme vyzkoušet saláty s tofu či špízy s tofu. Například kuskus s uzeným tofu, je velmi chutný salát, který si připravíte jen z několika málo surovin a je hotový za pár minut.
Tofu špízy s opečenými bramborami jsou našim oblíbeným letním jídlem, vhodným pro přípravu na grilu i v troubě. Krom zmíněné zeleniny v receptu, můžete přidat i cuketu nebo jinou zeleninu ze zahrádky, kterou máte rádi. Jako přílohu doporučujeme opečené brambory.
Jídla, která uvařím pod 30 minut jsou moje nejoblíbenější a ještě s tím co doma mám.
A sladká tečka na konec nesmí chybět. Dezert s tofu tvarohem je lehký pamlsek nakonec anebo také lehká svačina, která zachutná dětem i dospělým.
V případě, že asijská kuchyň není pro vás to pravé ořechové, máme tu i recepty známějších chutí. Z typicky českých receptů můžeme doporučit zapečené brambory s tofu nebo lečo s tofu a červenou čočkou.
Milovala jsem, když mamča nebo taťka uvařili lečo. Dlouho jsem ho neměla a tak nastal čas, vyzkoušet rostlinnou variantu.
Cuketové placky a bramboráky jsou už takovou českou klasikou, ale zkusili jste je s tofu? Cuketové placky s tofu i bramboráky s tofu jsou skvělé jako hlavní jídlo i zdravá svačina.
Ujíždím na bramborákách, takže když jsem objevila cuketové placky, objevila jsem Ameriku :o)
Asi vám neuniklo, že bramboráky jsou moje slabost. Takže je dělám pořád a pořád a pořád, na všechny možné způsoby. Tofu bramboráky jsou prakticky obyčejné bramboráky, oživené uzeným tofu.
V Ekuchařce najdete nejen recepty s tofu, ale i další zajímavou inspiraci pro vaše kulinářské domácí umění. Nechte se inspirovat a až recepty vyzkoušíte, nezapomeňte nám napsat, jak se vám povedly.
Od: Marie, 21.8.2020