Chléb jako základ jídelníčku
Chléb vystřídal v jídelníčku našich předků obilné kaše. Jako první jej v kynuté podobě připravovali germánské národy a měl výrazně kyselou chuť. Základem pro výrobu byl žitný kvas až později jej vystřídalo droždí z důvodu prodloužení trvanlivosti.
Tradiční žitný kváskový chléb je doporučován jako základ jídelníčku, a to i v případě redukčních diet.
Co najdeme v bochníku chleba
Chléb je zdrojem sacharidů (energie) a vlákniny. Je i bohatým zdrojem bílkovin. Najdete v něm vitamíny řady B, železa, vápníku. Vláknina pomáhá se snižováním cholesterolu v krvi, usnadňuje trávení a je prevencí cukrovky. Zároveň udržuje zdravou střevní mikroflóru.
Základní druhy chleba
- Světlý chléb konzumní – připravuje se z poloviny žitné a poloviny pšeničné mouky.
- Světlý chléb pšeničný – připravuje se z hladké mouky.
- Tmavý chléb – má vyšší podíl žitné mouky (složení se liší dle konkrétního druhu).
- Kváskový chleba – vyroben s použitím žitného kvasu, vydrží déle čerstvý.
- Žitný chleba – vyšší podíl žitné mouky působí blahodárně na trávící systém a chleba má více minerálních látek. Chléb má nižší glykemický index a energie se do těla uvolňuje postupně.
- Moskevský chleba – připravuje se z žitné mouky.
Kouzlo křupavého, a ještě teplého bochníku si zamiloval každý, kdo si domů pořídil domácí pekárnu. Pro ty ostatní je tu opravdu jednoduchý recept na výborný domácí chléb. Stačí nechat přes noc nakynout a v sobotu ráno máte úžasnou snídani.
Jak správně skladovat chleba
Kdo zavítá do pekárny, může se těšit na dobrotu dobrot. Čeká na něj teplý chleba. Pro skladování jej nechejte nejprve vychladnout. Nejlepší skladování je zabalením do bavlněné utěrky a v nádobě na chléb nebo v nádobě, kde může chléb dýchat. Určitě nedávejte chleba do lednice, při nízkých teplotách vysychá mnohem rychleji. Chleba můžete i zamrazit. Čerstvý vložte do sáčku a pevně uzavřete. V mrazáku vydrží i několik měsíců.
Rozpalte troubu a pojďte si upéct jednoduchý, časově nenáročný chlebík, který je plný zdravých ingrediencí a navíc bez lepku. Jeho základ tvoří především různý poměr semínek. Obsahuje vlákninu a je nabitý zdravými tuky, které jsou tělu prospěšné. Upečený chleba si můžete dát ke snídani, nebo jako svačinku během dne. Vychutnejte si ho se šunkou, nebo lučinou a pokud zrovna nedržíte dietu, nebo máte děti, které milují sladké, sáhněte po domácí marmeládě, nebo oříškovém másle.…
Jak chlebu vrátit čerstvost
První pomoc pro okoralý chléb je mikrovlnná trouba. Vlhkou utěrku omotejte okolo chleba a prohřejte v mikrovlnné troubě. Chleba z utěrky natáhne zpět potřebnou vlhkost.
Co se starým chlebem
Topinky
Osvědčeným postupem je opékání chleba v troubě nebo na pánvičce. Nemusíte skončit jen u česneku, na topinku se hodí i mnoho lahodných pomazánek. Děti si oblíbí obalený chléb ve vajíčku, který na konci smažení necháte zapéci se strouhaným sýrem a rajčaty.
Zahušťování s chlebem
Chleba se dá použít na zahuštění guláše nebo omáček. Potřebujete však chlebovou strouhanku. Získáte ji pomletím tvrdších krajíčků ve strojku nebo robotu.
Jednoduše připravený domácí chleba. Stačí v pátek večer zamíchat a ráno se můžete těšit na teplé pečivo s máslem.
Knedlíčky do polévek
Z chlebové strouhankové směsi můžete připravit knedlíčky do polévky, stačí strouhankovou směs promíchat s rozšlehaným vejcem a ochutit česnekem a majoránkou.
Krutony
Ve formě krutonů vydrží chleba i dlouhé skladování. Nakrájejte chleba na krajíčky a následně na kostičky. Ty vložte bez oleje do trouby na horkovzduch. Krutony se hodí do polévek i salátů.
Dalamánky z chleba
Krajíčky chleba se nejprve rozmočí ve vodě a rozmixují. Poté se přidají kvasnice a hladká mouka. Těsto necháme vykynout, vypracujeme bochánky a upečeme.
Výborný chleba z žitné a kukuřičné mouky, který vydrží dlouho vláčný. Základem je kvásek, který dnes bez problémů seženete v každém městě. Chleba není náročný na zpracování, ale vyžaduje delší dobu kynutí (kvásku a těsta), proto je vhodné rozvrhnout si pečení během víkendu.
Kmínová polévka
Základem kmínové polévky by měla být cibulka, kmín a rozvařené kostičky staršího chleba. Po uvaření je třeba vše rozmixovat ponorným mixérem a přidat vejce.
Chlebové placky
Starší krajíčky chleba namočte do mléka a nechejte změknout. Následně rozmixujte ponorným mixérem. Přidejte cibuli, česnek, slaninu a majoránku. Osmažte jako placičky.
Také máte doma často hosty? Pak víte, že není snadné vymyslet občerstvení tak, aby to nebyly stále obložené chlebíčky s pařížákem a chuťovky s česnekovou pomazánkou. Zkuste si doma upéct pita chléb. Stačí jej naplnit zeleninovým salátem, sýry nebo grilovaným masem a pohoštění nebude nikdy nudné.
Pokud ani tak nenajdete pro starší chleba využití, určitě jej nevyhazujte. Stačí tvrdý zanést do lesa a nechat zvířátka, aby si na něm pochutnala.