Víte proč zařadit jáhly zpět do jídelníčků? Znáte jejich přednosti? Zjistěte na kolik způsobů je možné je zpracovat a proč jsou pro náš organismus důležité. Připravili jsme pro vás 7 důvodů proč by jáhly neměly chybět v našich jídelníčcích.
1) Rozmanité využití v kuchyni
Jáhly mají v kuchyni své pevné místo, vzhledem k tomu, že je můžete využít hned na několik způsobů. Než se pustíte do vaření jáhlů, nezapomeňte je pečlivě proprat a spařit vroucí vodou. Díky tomu změknou a odstraníte jejich hořkou chuť. Jáhly se vaří se cca 15 min. ve vroucí vodě. Po uvaření je můžete zpracovat naslano či nasladko. Velmi jednoduše z nich připravíte kaši, přidáním mléka a medu či ovoce (na konci článku najdete recept) nebo je můžete využít jako přílohu k masu nebo zelenině. Přidat je můžete také do polévky jako zavářku či při pečení do různých koláčů a nákypů. Rychle z nich připravíte placky naslano či karbanátky. Navíc pokud milujete krémové zákusky, jáhly ideální k výrobě zdravých krémů do zákusků.
2) Vhodné pro bezlepkovou dietu
Jáhly jsou vhodné pro bezlepkovou dietu. Kromě toho, že se dají zpracovat na spoustu způsobů, navíc neobsahují lepek. Tedy pro každého, kdo trpí intolerancí nebo alergií na lepek jsou naprosto bezpečné a cenově dostupné. Cena ½ kg balení jáhlů se pohybuje kolem 30 Kč.
Máte rádi nákypy? Dnes mám pro vás zdravější verzi v podobě švestkového jahelníku. Nejen, že si pochutnáte, ale dodáte svému tělu i potřebný zdroj vitamínů a vlákninu. Jáhly totiž obsahují hořčík, draslík, fosfor, křemík, měď, železo, zinek, vitamin B1 a B2. Řadí se mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem, vlastní spoustu vlákniny a jsou velmi vhodné pro redukční dietu. A kromě toho, jsou bezlepkové. Obsažený křemík, významný antioxidant, podporuje růst a zachování zdravých zubů, nehtů a vla…
3) Pomáhají k udržení štíhlé linie
Držíte dietu a chcete shodit nějaké to kilo navíc? Přidejte jáhly do svého jídelníčku a hubněte zdravě a bez hladu. Jáhly jsou ve velké míře využívány právě při různých dietách, nejen bezlepkové. Obsahují velké množství bílkovin a vlákniny. Obsahují také sacharidy, ale především takové, z nichž se cukr uvolňuje pomaleji a postupně. Díky vysokému obsahu bílkovin a vlákniny se budete cítit zasyceni na delší čas a nebudete při dietě trpět hlady. Cukry se postarají o to, aby nedocházelo k výkyvům hladiny glykémie. Ideální potravina, která by rozhodně při dietním režimu neměla ve vašem jídelníčku chybět.
4) Pro krásné vlasy, nehty, zuby
Jáhly si zamilují všechny ženy. Nejen že jsou naprosto nepostradatelné v dietním jídelníčku, ale navíc obsahují také velké množství minerálů, jako jsou křemík, hořčík, draslík, zinek, železo a další. Hořčík podporuje správnou funkci nervové soustavy a srdce. Křemík ovlivňuje kvalitu vašich vlasů, zubů i nehtů. Pokud tedy trpíte lámavosti nehtů či řídkými vlasy, pak rozhodně jáhly na vašem menu nesmí chybět.
Jáhly byly používány již ve staročeské kuchyni, v dnešní době spadají spíš do kategorie zdravá výživa. Tradičním pokrmem z jáhel je i jáhelník, tradičně připravovaný na sladko. Tato obměna jáhelníku obsahuje šunku a čedar, který na povrchu vytvoří křupavou kůrku. Na přípravu budete potřebovat velkou pánev, která může být umístěna do trouby.
5) Pomáhají při detoxikaci organismu
Jáhly se řadí k potravinám, které se často využívají při detoxikaci těla. Kromě vlákniny jsou v nich obsaženy také antioxidanty, které očistě organismu napomáhají. Není potřeba kupovat žádné drahé přípravky, stačí si koupit pytlík jáhlů a uvařit. Při očistě těla se nedoporučuje jáhly sladit ani solit. Jáhlová kaše pak bude mít maximální možné detoxikační účinky pro váš organismus.
6) Jáhly zmírní únavu a stres
Jáhly zaženou únavu a pomohou zmírnit napětí a stres. Jak jsme se již zmínili, jáhly obsahují komplexní cukry, které se uvolňují postupně a díky tomu udržují stálou hladinu glukózy v krvi. Díky tomu zahánějí pocit únavy. Navíc obsah fosforu a některé skupiny vitaminu B napomáhají snížit napětí a podporují zmírnění stresu.
7) Podporují obnovu a tvorbu svalové hmoty
Sportujete? Pak jáhly rozhodně zapojte do vašeho týdenního menu ať už jako snídani, svačinu nebo přílohu k obědu. Obsahují totiž některé vitamíny skupiny B, jejichž účinky napomáhají regeneraci svalové hmoty. Na tvorbu a obnovu svalové hmoty má také velký vliv vysoký obsah bílkovin. Pokud jste do této chvíle jáhly přehlíželi, zapojte je do pravidelné stravy a jejich pozitivní účinky velmi brzy pocítíte na vlastní kůži.
2 tipy na recepty s jáhly
Vyzkoušejte 2 recepty s jáhly. Pro ty, co preferují sladká jídla máme připravenou jáhlovou kaši. Pro ty, co preferují slané, pak jáhly s pečenou zeleninou. Přejeme dobrou chuť.
1) Jáhlová kaše nasladko
- 1 hrnek jáhlů
- 2 ½ hrnek mléka
- 1 lžíce másla
- 1-2 lžíce cukru (vanilkový, moučkový, skořicový)
- Kakao podle potřeby
Postup je jednoduchý. Jáhly nejprve spaříte horkou vodou. Poté přidáte mléko a dáte vařit. Jakmile je směs teplá, přidáte máslo a cukr. Za stálého míchání směs vaříte tak dlouho, až zhoustne na kaši (cca 15 min.) a je hotovo. Na talíři pak ozdobíte kakaem nebo můžete přidat ovoce.
Nejen ovesnou kaší živ je člověk, dnes si zkusíme pochutnat na jáhelné. Také se vám zdá, že se třeba právě na jáhly v kuchyni dost zapomíná?
2) Jáhly s pečenou zeleninou
V případě, že jste spíše na slaná jídla, pak vyzkoušejte náš recept na jáhly s pečenou zelenou. Jedná se o lehkou, ale zároveň chutnou večeři nebo oběd, vhodný také pro vegetariány a vegany.
Máme-li chuť na lehkou, ale zároveň teplou večeři nebo oběd, jáhly jsou ideální volbou. Pro své zahřívací vlastnosti jsou vhodnou potravinou nejen pro sychravý podzim, ale i chladnou zimu.
Ať už se rozhodnete jáhly připravit na jakýkoliv způsob, rozhodně tím prospějete sobě a svému tělu a své kulinářské umění obohatíte o další zdravá jídla.