V tomto článku najdete odpovědi na tyto otázky a k tomu také tipy a inspiraci na skvělé recepty s tofu z asijské i české kuchyně.
Co je tofu a odkud pochází?
Tofu je jídlo, které se vyrábí srážením sójového mléka a následným lisováním vzniklé hmoty různé konzistence. Nyní se využívá nejčastěji jako náhražka masa a zpracovává se na různé způsoby. Tipy na recepty najdete na konci článku.
Ačkoliv je tofu ryze přírodní produkt, je potřeba dodat, že bílkoviny, které jsou v něm obsaženy, nejsou tak kvalitní, jako ty vaječné. Sójová bílkovina postrádá sirné aminokyseliny, které jsou obsaženy ve vejcích. Proto nemůžeme říct, že bílkoviny obsažené v tofu plnohodnotně nahradí bílkoviny z vajec.
Tofu pochází z Číny, kde se konzumuje již více než 2000 let. Jeho vznik není zcela jasný a existují 3 teorie původu tofu, ovšem ani jedna není zcela podložena věrohodnými důkazy.
- První teorie zní, že objevitelem tofu byl lord Liu An, princ dynastie Han, ale neexistuje dostatek věrohodných důkazů.
- Druhá teorie tvrdí, že při výrobě kaše došlo k chybě a do vařených mletých bobů se omylem přimíchala mořská sůl, která díky obsahu vápenaté a hořečnaté soli zapříčinila vytvoření gelu, který připomínal tofu.
- Třetí teorie uvádí, že starověcí Číňané vytvořili tofu za pomoci napodobení technik srážení mléka Mongolů nebo východních Indiánů. Nicméně nikde neexistuje žádný důkaz o existenci technologie a znalostech výroby mléčných výrobků ve společnosti v dané době.
Jak si vyrobit tofu doma
Tofu se vyrábí ze sójových bobů či sójového mléka. Pro domácí výrobu budete potřebovat sójové mléko, srážedlo např. nigari, potravinářskou sádru nebo šťávu z citronu.
Nejprve necháte povařit sójové mléko cca 5 min. Mezitím si rozmícháte srážedlo v teplé vodě a směs vlijete do sójového mléka. Promícháte a necháte odstát půl hodiny až bude sýr vysrážen. Vysrážený sýr vyskládáte do nádoby vystlané sýrařským plátnem a vymačkáte z něj zbytek vody. Poté na 30 min zatížíte, necháte stát a tofu je hotové.
Druhy tofu
Tofu v obchodech se prodává s různými příchutěmi – uzené, s bylinkami, natural atd. Dělíme ho na tvrdé a měkké tofu.
- Tvrdé tofu připomíná svou konzistencí sýr a nahrazuje v jídle maso. Tedy využít ho můžeme jako náhradu masa.
- Měkké tofu je vhodné zase jako ingredience do pomazánek, omáček či dezertů.
Recepty s tofu
Připravili jsme pro vás skvělé recepty, kde hlavní ingrediencí je tofu. Vyberte si polévku, salát, hlavní chod nebo dezert.
Ochutnejte asijské tofu menu
Začneme asijskou kuchyní a receptem na thajskou zeleninovou polévku s tofu. Díky tomuto receptu si připravíme sami doma a za pár minut skvělou thajskou polévku a nemusíme chodit do drahých restaurací. Příprava polévky je jednoduchá a celková doba vaření trvá pouhých 30 min.
Polévka se zajímavou chutí, rychlou přípravou a obsahem nahradila hlavní chod 🙂
A u asijské kuchyně ještě chvilku zůstaneme a jako hlavní chod připravíme červené thajské curry s tofu. Pro přípravu curry je potřeba thajská bazalka, která není běžně k dostání v obchodech s kořením. V případě, že máte ve svém městě asijskou prodejnu, zajděte tam, nebo je možné ji nahradit např. koriandrem.
Curry podle tohoto receptu je jednoduché na přípravu, rychle hotové a z běžně dostupných surovin, které s výjimkou thajské bazalky koupíte v každém supermarketu. Thajská bazalka se běžně používá v thajské nebo vietnamské kuchyni. Seženete ji většinou pouze v asijských obchodech. Recept na tom však nestojí, pokud ji nemáte, použijte třeba koriandr. Pokud nejste vegan, přidejte také trochu rybí omáčky. Pokud veganem jste, rybí omáčku vynechejte, ale přidejte o něco více sojové.…
Saláty s tofu, špízy a dezert
Curry je na vás moc syté? V tomto případě doporučujeme vyzkoušet saláty s tofu či špízy s tofu. Například kuskus s uzeným tofu, je velmi chutný salát, který si připravíte jen z několika málo surovin a je hotový za pár minut.
Tofu špízy s opečenými bramborami jsou našim oblíbeným letním jídlem, vhodným pro přípravu na grilu i v troubě. Krom zmíněné zeleniny v receptu, můžete přidat i cuketu nebo jinou zeleninu ze zahrádky, kterou máte rádi. Jako přílohu doporučujeme opečené brambory.
Jídla, která uvařím pod 30 minut jsou moje nejoblíbenější a ještě s tím co doma mám.
A sladká tečka na konec nesmí chybět. Dezert s tofu tvarohem je lehký pamlsek nakonec anebo také lehká svačina, která zachutná dětem i dospělým.
Upřednostňujete českou kuchyň?
V případě, že asijská kuchyň není pro vás to pravé ořechové, máme tu i recepty známějších chutí. Z typicky českých receptů můžeme doporučit zapečené brambory s tofu nebo lečo s tofu a červenou čočkou.
Milovala jsem, když mamča nebo taťka uvařili lečo. Dlouho jsem ho neměla a tak nastal čas, vyzkoušet rostlinnou variantu.
Cuketové placky a bramboráky jsou už takovou českou klasikou, ale zkusili jste je s tofu? Cuketové placky s tofu i bramboráky s tofu jsou skvělé jako hlavní jídlo i zdravá svačina.
Ujíždím na bramborákách, takže když jsem objevila cuketové placky, objevila jsem Ameriku :o)
Asi vám neuniklo, že bramboráky jsou moje slabost. Takže je dělám pořád a pořád a pořád, na všechny možné způsoby. Tofu bramboráky jsou prakticky obyčejné bramboráky, oživené uzeným tofu.
V Ekuchařce najdete nejen recepty s tofu, ale i další zajímavou inspiraci pro vaše kulinářské domácí umění. Nechte se inspirovat a až recepty vyzkoušíte, nezapomeňte nám napsat, jak se vám povedly.